Igłofiltry w rolnictwie i ogrodnictwie
Poziom wód gruntowych ma kluczowe znaczenie w przypadku wielu obiektów budowlanych, ponieważ wpływa nie tylko na stabilność podłoża, ale także w sytuacji, gdy jest stosunkowo wysoki wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich zabezpieczeń przeciwwodnych albo przeciwwilgociowych. Obszarem, w którym kwestie związane z charakterystyką hydrogeologiczną konkretnego terenu okazują się równie istotne, jest rolnictwo i ogrodnictwo. W ich przypadku niekorzystny może się okazać zarówno niedobór wody, jak i jej zbyt duża ilość. W razie niewystarczających jej ilości można zdecydować się na nawadnianie, a przy nadmiarze skorzystać z klasycznych melioracji lub wybrać użycie igłofiltrów. Przekonajmy się, czym się i jak działają igłofiltry oraz sprawdźmy, w jaki sposób można zastosować je przy odprowadzaniu wody z pól i plantacji.
Czym są igłofiltry i jak pracują?
Igłofiltry to urządzenia pozwalające na wykonywanie drenażu pionowego. Składają się z filtra, rurki centralnej oraz rurki nadfiltrowej. Elementy te podłącza się do kolektora ssawnego prowadzącego do pompy i dalej do przewodu tłocznego przekazującego wodę poza odwadniany obszar. Pompa wytwarza podciśnienie, powodując wysysanie wody z podłoża znajdującego się przy igłofiltrze. Jest to możliwe, ponieważ na odcinku roboczym są ulokowane szczeliny, które pozwalają na wnikanie wody. Wynikiem działania igłofiltra jest wytworzenie leja depresyjnego, tj. obszaru, gdzie ilość wody znajdującej się między cząsteczkami tworzącymi skorupę gruntową została znacznie zredukowana.
Gdzie i jak wykorzystuje się igłofiltry?
Igłofiltry mogą zostać zastosowane doraźne, w sytuacji, gdy wskutek obfitych roztopów, opadów czy lokalnego podtopienia podłoże stało się zbyt podmokłe, co utrudnia prowadzenie prac oraz stwarza zagrożenie gniciem systemu korzeniowego. Można je wykorzystywać na gruntach piaszczystych, piaszczysto-żwirowych i gliniastych oraz pylastych.