W jaki sposób działają przepompownie melioracyjne?
Woda to życiodajna ciecz, bez której nie można wyobrazić sobie życia. Jednak jej nadmiar może być równie groźny, jak brak. Właśnie dlatego coraz większą uwagę przykłada się do regulowania warunków wodnych przy pomocy zaawansowanych systemów melioracyjnych. Jedną z ich najważniejszych części składowych są przepompownie. Co warto o nich wiedzieć? I dlaczego ich wykorzystanie jest tak ważne? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Co warto wiedzieć o systemach melioracyjnych?
Systemy melioracyjne mają za zadanie regulowanie warunków wodnych, czyli utrzymywanie poprawnych stosunków glebowych i odprowadzanie wody. Aby tego dokonać, wykorzystywane są skomplikowane systemy złożone z kanałów, zbiorników retencyjnych, drenaży, wałów, zabezpieczeń przeciwpowodziowych, nasadzeń roślinności, a także oczywiście z przepompowni melioracyjnych.
Zastosowanie wspomnianych elementów podnosi poziom bezpieczeństwa na wyznaczonych terenach, które są zagrożone podtopieniami i zalaniami. Ma to szczególne znaczenie, wszędzie tam, gdzie woda mogłyby wpłynąć negatywnie na budynki, a także pola, niszcząc uprawy. Na uwagę zasługuje fakt, że stosowanie tego typu zabezpieczeń ma coraz większe znaczenie, ponieważ groźne zjawiska atmosferyczne, w tym ulewy, czy gwałtowne roztopy z roku na rok przybierają na sile.
Jak działają przepompownie melioracyjne?
Ważną częścią systemów melioracyjnych są przepompownie, czyli budynki, w których umieszczone są agregaty pompowe. Ich zadaniem jest wymuszanie przepływu wody i przekierowanie jej nadmiaru w bezpiecznym kierunku. Cała konstrukcja powinna być dopasowana do lokalnych warunków. Chodzi bowiem o to, by pompa wyróżniała się odpowiednią wydajnością, czyli możliwością przepompowywania właściwej ilości wody w wybranej jednostce czasu. Zbyt słabe urządzenie może wiązać się z gorszą pracą, a zbyt duże oznacza niepotrzebne koszty (sam zakup pompy, energia potrzebna do jej wykorzystania).
Przepompownie melioracyjne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest naturalne, grawitacyjne spływanie wody. Chodzi więc zarówno o tereny bezodpływowe i depresyjne, jak i o powierzchnie zmienione przez działalność człowieka (np. wybudowanie wałów przeciwpowodziowych).